Altblümler

 
1. İştahınızı Kabartalım

Eğer büyük bir kabuk programı yazdıysanız neler olduğunu bilirsiniz. Bir özellik daha eklemek istersiniz; ancak program yeterince büyük ve yavaş olmuştur ya da istediğiniz özelliğe sadece C aracılığıyla erişilebilir ...Genellikle program C ile baştan yazılmaya değecek önemde değildir ya da kabukta kolay olduğu halde C'de zor elde edilen özellikleri vardır. Belki de C ile yeterince iyi değilsiniz.

Bir diğer durum düşünün: birkaç C kütüphanesi ile çalışmanız gerekiyor ve normal yaz/derle/dene/tekrar derle döngüsü çok yavaş geliyor ve daha hızlı program yazmaya ihtiyacınız var. Belki de genişletilebilir bir program yazacaksınız; ancak bunun için yeni bir dil tasarlayıp bunun için gerekli yorumlayıcıyı yazıp programınıza ekleyeceksiniz.

Bu gibi durumlarda Python tam aradığınız dil olabilir. Python kullanımı basit fakat gerçek bir dildir. Büyük programlar için kabuktan daha uygundur ve C'den çok daha fazla hata denetimi yapar. Python çok yüksek seviyeli bir dil olup C ile verimli şekilde yazılması günler alabilecek yüksek seviyeli veri tiplerine sahiptir ( sözlükler ve listeler gibi). Daha genel veri tipleri sayesinde Python Awk hatta Perl'den çok daha geniş bir yelpazede uygulama alanı bulabilir. Ayrıca Python'da pek çok şey en az o dillerdeki kadar kolaydır.

Python ile programlarınızı daha sonra diğer Python programlarınızda tekrar kullanabileceğiniz modüllere ayırabilirsiniz. Python geniş bir standart modül koleksiyonu ile size gelmektedir. Dosya giriş/çıkışı, ses, resim, matematiksel işlemler vs. ile ilgili modüller de vardır.

Python yorumlanan bir dil olduğu için program geliştirme sırasında size önemli miktarda zaman kazandırabilir çünkü derleme ve bağlama gerekmemektedir. Yorumlayıcıyı etkileşimli olarak da kullanabilirsiniz; böylece dilin özelliklerini kolayca deneyebilir, hızlı bir şekilde küçük programlar yazabilir, ya da aşağıdan-yukarı program geliştirme sırasında fonksiyonlarınızı test edebilirsiniz. Yorumlayıcı bir hesap makinesi olarak da kullanılabilir.

Python ile son derece sıkı ve okunabilir programlar yazabilirsiniz. Birkaç nedenden Python programları eşdeğer C veya C++ programlarından çok daha kısadırlar:

Python genişletilebilir: Eğer C programlamayı biliyorsanız Python'a kolayca yeni modüller ekleyebilir ya da programınızın hızlı çalışması gereken kısımlarını C ile yazabilirsiniz. C programlarınıza da Python yorumlayıcısını bağlayabilir ve Python ile ek özellikler eklenebilen programlar yazabilirsiniz.

Python programlama dili adını korkunç bir sürüngenden değil, `Monty Python's Flying Circus'' adlı bir BBC komedi dizisinden almıştır.

 
1.1 Öğrenmek İçin...

Artık Python konusunda heyecanlandınız ve daha ayrıntılı olarak incelemek istiyorsunuz. Bir dili öğrenmenin en iyi yolu onu kullanmak olduğundan sizi Python kullanmaya davet ediyoruz.

Bir sonraki bölümde yorumlayıcıyı kullanmayı öğreteceğiz. Bu çok basit bir şey; ancak daha sonraki bölümlerin anlaşılması için önemli.

Kılavuzun devamında basit ifadeler, deyimler ve veri tipleri ile başlayıp, fonksiyonlar ve modüllerden kullanıcı tanımlı sınıflar gibi gelişmiş konulara kadar Python'un çeşitli özellikleri örnekler ile anlatılmaktadır.